Výroba elektřiny z jídla a řepy
„Pro jednoho by byl projekt příliš drahý, proto jsme se na nákladech podíleli společně,“ uvedl ředitel Zemědělské společnosti Bukovno Jan Bartoš. Výstavba trvala několik měsíců.
Elektrárna vyrobí až 20 megawatt hodin energie za den. Je poháněna bioplynem, který vzniká z prasečí kejdy, silážované kukuřice nebo z řepných řízků. Energie jde z bioplynové stanice přímo do sítě ČEZ. „Počítáme, že se nám vynaložené peníze vrátí za osm let. Zisk bychom mohli mít dva až tři miliony korun ročně,“ přiblížil Jan Bartoš. Bioplynová stanice je také v Kněžicích na Nymbursku. Kněžice se mohou pochlubit titulem Energeticky soběstačná obec. Mají navíc vlastní centrální výtopnu. Do obce odtud proudí teplo, navíc vyrábějí i vlastní elektřinu.
Důvod, proč se v obci s pěti sty obyvateli rozhodli k tak velké investici, je jednoduchý. Prý už měli dost topení uhlím. „Chtěli jsme vytěsnit uhlí z domácností a vrátit se ke kořenům, kdy si zemědělci dokázali energii vypěstovat na polích,“ uvedl před časem starosta Milan Kazda.